Изкачване на най-високите върхове в най-студения сезон.
-Разказва за някои от най-опасните подвизи в историята на алпинизма
-Прозрения в човешкото влечение към опасността и страданието
-Награден автор
„Той се появи във входа на палатката без да изрече и дума, покрит с лед. Приличаше на всеки, който е прекарал над 24 часа в ураган на над 8000 метра. През зимата. В Каракорум. Той беше толкова изтощен, че не можеше да говори. “
От всички игри, които алпинистите играят във високите планини на света, най-трудното и най-жестокото е изкачването на четиринадесетте върха над 8000 метра в лютия студ на зимата. Свирепи ветрове, които могат да ви вдигнат и захвърлят, смразяващи температури, които изгарят дробовете и вцепеняват костите ви, седмици на психологически мъки в тъмна изолация: това са приключения за тези с желязна воля и безмилостна решителност.
За първи път награденият автор Бърнадет Макдоналд разказва историята за това как ледените воини на Полша са направили зимата своя, усъвършенствайки това, което те наричат „изкуството на страданието“, докато са се борили по пътя към връх Еверест през зимата на 1980 г. – първият 8000-метров връх, който изкачват, но в никакъв случай не последният. Тя разкрива какво е вдъхновило поляците да се заемат с тази брутална игра, как все по-голям брой алпинисти от други нации са били вдъхновени да излязат на арената и как конкуренцията се е засилила, тъй като всеки оставащ връх трябва да бъде изкачен, докато накрая остане само един, най-жестокия от всички: K2.
Послесловът на Макдоналд, посветен на историческата мисия на непалската група, водена от Мингма Г. Шерпа и Нирмал Пурджа, прави българското издание на книгата не само особено ценно, но и единственото до момента, в което е включен. В него са споменати още инцидентите с каталунеца Серхи Минготе и българина Атанас Скатов, както и изчезването на Мохамед Али Садпара, Джон Снори и Хуан Пабло Мор, които останаха на над 8000 метра при опит за второ зимно изкачване на върха в началото на февруари.
Зима на 8000 е историята на истинските приключения в най-взискателната им форма.
Изкуството на страданието
Вярно е, има хора, които при появата на силна болка чуват точно обратната команда. Те не са поглеждали никога толкова гордо, войнствено и щастливо както когато наближава буря. Нещо повече, самата болка им дарява най-великите мигове! Това са героичните хора…
Фридрих Ницше, „Веселата наука“
ОТЗИВИ
„Макдоналд осветява с ярка и интимна светлина дълбоко в душите на онези, които се тласкат до самия ръб на човешките възможности. Несъмнена планинарска класика.“
ДЖИМИ ЧИН, КО-РЕЖИСЬОР НА „САМ НА СКАЛАТА“
НАГРАДИ